Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest przede wszystkim okazją do oddania Mu czci, ale i ekspiacji za grzechy bluźnierstwa.
Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa to skuteczny środek ożywienia w rodzinach i narodach wiary, przywrócenia pobożności, odnowy obyczajów. Polska odegrała doniosłą rolę w zaprowadzeniu liturgicznego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kościele. To na prośbę polskich biskupów i władców, popartą specjalnym „Memoriałem”, Papież Klemens XIII ustanowił na ziemiach polskich liturgiczne święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wkrótce, 6 lutego 2015 roku, będziemy obchodzić jubileusz 250-lecia podjęcia tej decyzji. „Nasz Dziennik” włączył się w przygotowania duchowe Kościoła w Polsce do tego jubileuszu. Od czerwca rozpoczęliśmy nowennę pierwszych piątków miesiąca. Zakończy się ona dokładnie 6 lutego. Gorąco zachęcamy do podjęcia tego nabożeństwa. Można je rozpocząć również w pierwszy piątek lipca, gdyż cały przyszły rok jest rokiem jubileuszowym.
Dziś, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, kiedy w Ojczyźnie naszej i na całym świecie szerzy się bluźnierstwo, kiedy występuje się przeciwko prawu Bożemu wypisanemu w sercu każdego człowieka, zwróćmy się do Serca Jezusowego. Wynagradzajmy Bogu za grzechy własne i świata. Uczyńmy to szczególnie gorliwie wobec świadomego bluźnierstwa, jakim jest projekcja bluźnierczego spektaklu „Golgota Picnic”. Ma się ona odbyć w wielu miastach w Polsce. Gromadźmy się na wspólnej modlitwie różańcowej, uczestniczmy w Mszach Świętych, przyjmijmy Komunie Święte wynagradzające. Zachęcają nas do tego księża biskupi.
Mieszkańcy Wrocławia będą modlić się dziś o godzinie 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele św. Wojciecha. Ksiądz arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, przewodniczący Rady ds. Społecznych Episkopatu Polski, członek Rady Stałej, zachęca również do modlitwy w intencji osób zaangażowanych w promocję „Golgota Picnic”.
– Sam Jezus modlił się za swoich prześladowców. Modlitwa nigdy nie jest przeciwko komuś. Jest dla kogoś. To nie jest forma protestu. To wyraz troski o zbawienie osób, które w naszym odczuciu popełniają grzech – zaznacza ks. Rafał Kowalski, rzecznik kurii wrocławskiej. „Zachętę do modlitwy ekspiacyjnej za zniewagę Jezusa Chrystusa” kierują również kurie w Warszawie, Łodzi, Krakowie.
Niech nasza odpowiedź będzie tak wyrazista, jak Francuzów w 2011 roku. Gdy odbywały się tam przedstawienia „Golgota Picnic” w Paryżu 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na prośbę księży biskupów w czuwaniu modlitewnym w katedrze Notre Dame uczestniczyło kilka tysięcy katolików. Składano też białe kwiaty.
Małgorzata Jędrzejczyk
W: Nasz Dziennik, 27 czerwca 2014 r.