Ponowienie Aktu poświęcenia polskiego narodu Sercu Jezusowemu odbyło się 1 lipca w Krakowie, gdzie 90 lat temu konsekrowano bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa – centralny ośrodek kultu w Polsce. W uroczystości uczestniczył kard. Stanisław Dziwisz, prymas senior kard. Józef Glemp, kard. Franciszek Macharski, biskupi archidiecezji krakowskiej oraz księża jezuici.
Podczas Mszy św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa dokonano ponowienia Aktu poświęcenia polskiego narodu Sercu Jezusowemu. 90 lat temu konsekrowano tę bazylikę, która stała się centralnym ośrodkiem kultu w Polsce.
Prymas senior zwrócił uwagę, że w objęciu przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej ważny jest nie tylko wymiar ludzki, ale również potrzebny jest boski, duchowy, aby jednoczyć serca. „Jest to trudne zadanie, bo czasem postulat ten jest hamowany przez różne grupy, ale składanie hołdu Jezusowi nie ma jako pierwszego celu naprawiania wspólnot ziemskich, ale przebłaganie za obrazę i zniewagę Chrystusa” - podkreślił kardynał.
Kard. Glemp przypomniał, że w tej krakowskiej bazylice 90 lat temu dokonano Aktu poświęcenia polskiego narodu Sercu Jezusowemu. „Kult Serca Jezusowego rozwinął się w naszym kraju jeszcze przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque. 90 lat temu w Krakowie konsekrowano bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa – centralny ośrodek kultu w Polsce” - zaznaczył.
Hierarcha przypomniał słowa Jana Pawła II, w których papież podkreślił, że mamy w sobie ukształtować człowieka, który kocha prawo Boże i chce według niego żyć. „To dzisiaj nie jest proste, wypełniać prawo Boże to znaczy kochać życie, a często chcemy prawa do zabijania (...)”- mówił kardynał. I dodał, że jeżeli wydaje się wyrok na nienarodzone dziecko, to spotka nas kara związana z prawem Bożym.
Liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa, wraz ze Mszą św. i oficjum brewiarzowym, ustanowił w 1765 r. papież Klemens XIII. Był to przywilej tylko dla Polski, dla ówczesnego Królestwa Polskiego i jednej Konfraterni Najświętszego Serca w Rzymie. W ten sposób Stolica Apostolska odpowiedziała na memoriał biskupów polskich z 1764 r.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski