W dniu objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej abp Stanisław Gądecki wezwał podczas poznańskich obchodów uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa do budowania w Europie cywilizacji Serca Jezusowego.
Obchody liturgiczne uroczystości, przypadającej w tym roku 1 lipca, tradycyjnie już rozpoczęła w Poznaniu Msza św. dla całego miasta, której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana.
W wygłoszonej homilii abp Gądecki podkreślił, że „kult Serca Jezusowego wzywa nas do twórczej i czynnej miłości” zachęcając, by w czasie, „gdy ludzkość jest zaprzątnięta sobą" – "wyjść co prędzej „na ulice i zaułki miast, by na ruinach nienawiści i przemocy mogła powstać cywilizacja Serca Jezusowego”.
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił również uwagę, że w momencie przejmowania przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej „uporządkowana miłość do własnej ojczyzny nie powinna nas czynić głuchymi na powinność obejmowania miłością Europy”.
„Jeżeli między krajami europejskimi nawiąże się prawdziwie szczery dialog, z pewnością utworzy się pomiędzy nimi również więź braterska - ocenił hierarcha. – Jeśli wszyscy obywatele, począwszy od rządów i urzędów, a skończywszy na najskromniejszym człowieku, będą ożywieni miłością braterską i szczerym pragnieniem ugruntowania w Europie cywilizacji miłości, poszanowana będzie godność osób i narodów europejskich” – przekonywał abp Gądecki.
„Mimo, że w każdym z nas jest głęboko zakorzenione przekonanie, że dzisiaj za wszystko trzeba płacić, że nic nie ma za darmo, istnieje przecież rzeczywistość, którą otrzymujemy za darmo, a jest nią właśnie miłość. Co więcej, świat nie mógłby w ogóle istnieć, gdyby nie było bezinteresownej miłości” – przekonywał kaznodzieja.
Uczestniczący w uroczystej Mszy św. przedstawiciele duchowieństwa, zakonów i wiernych świeckich z parafii całego miasta Poznania, przeszli następnie w procesji eucharystycznej na pl. Adama Mickiewicza, gdzie odprawione zostało nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Metropolita poznański udzielił też miastu i jego mieszkańcom błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Na pl. Mickiewicza obecnie znajdują się Poznańskie Krzyże – pomnik upamiętniający Poznański Czerwiec 1956 r. nazywany także Powstaniem Poznańskim, podczas którego robotnicy, jako pierwsi w komunistycznej Polsce, upomnieli się o najbardziej podstawowe prawa człowieka żądając chleba, sprawiedliwości, wolności i Boga. Pomnik odsłonięto 28 czerwca 1981 r., w 25. rocznicę tych wydarzeń.
Stanął on na miejscu Pomnika Serca Jezusowego, nazywanego także Pomnikiem Wdzięczności, wzniesionego w 1932 r. jako wotum wdzięczności Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość, a rozebranego przez hitlerowskich okupantów w 1939 r.
bt / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski